Cirkadiánny kód – recenzia knihy.

 

Ďalšia kniha, ktorá výrazne pomáha vyladiť HGM životný štýl. Je to naozaj veľmi jednoduché, stačí len udržiavať skrytý rytmus tela, ktorý striedavo zapne a vypne svoje funkcie, aby zvládol regeneráciu. Vďaka tejto knihe máte príležitosť upraviť svoje telo a natrvalo dosiahnuť fyzickú a duševnú rovnováhu. Naučíte sa riadiť intenzitu svetla, správne načasovať jedlo, naladiť fyzickú aktivitu a oddávať sa hlbokému spánku
Konkrétne zmeny a tipy na zosúladenie každodenného života s biologickým rytmom sú ľahké a prirodzené.

Hodiny v našom mozgu sa riadia prvým ranným svetlom a jasné večerné osvetlenie je pre nich škodlivé.

Prvé sústo dňa nastaví funkcie orgánov a „nezáleží na tom, čo jete“, ale aký je dlhý denný interval, ktorý venujete jedlu. U mňa je to 10 hodín, ale čím menej tým lepšie, dá sa ísť aj na 8 hodín.

Spánok nie je koniec, ale začiatok nášho biologického dňa.

Ako spomínam vyššie je to naozaj veľmi jednoduché, stačí to len dodržiavať, presne ako keď máte svoj obchodný systém. Stačí ho len dodržiavať.

Čo sa týka mojej konkrétnej zmeny v prospech cirkadiánneho kódu, tak moje uvedomenie je v upresnení a dodržiavaní času jedenia. Už aj ranná káva sa považuje za prvé jedlo. Okrem vody je všetko čo dáme do seba spúšťač tráviacich funkcii. Jem iba trikrát denne v určitú hodinu a medzi tým nič. Nechávam orgány spracovať jedlo a regenerovať. Všetky tieto tri jedlá mám vtesnané do 10 hodín. Od 8:00 do 18:00H. Ostatné je považované za pôst a čas od 18:00 do rána 8:00 telo regeneruje a opravuje sa samé, lieči sa. Čas chodenia späť a vstávania mám už dlhodobo podľa kódu. Aj fyzické aktivity mám už dlhodobo v súlade s kódom. Kúpil som si okuliare na večer a aj na denné používanie pri pozeraní na grafy. Vyskúšal som si aj dodržiavanie kódu počas cestovania a zmene časového pásma.
Ako pri všetkom je dobré o tom vedieť a snažiť sa priblížiť v každodennom živote k ideálu. To je v podstate pointa HGM životného štýlu v každej oblasti nášho života. Nie je zámer byť dogmaticky ideálny, len nevidím dôvod prečo by sme si mali dobrovoľne ubližovať. A je úplne scestné si ubližovať vedome, keď viem o týchto poznatkoch podložených vedou.

Samozrejme v knihe sa dozviete aj rôzne podrobnosti a každý si nájde to svoje.
Určite tam natrafíte aj na pár aha momentov.
Táto kniha je ďalšia časť ku skladačke HGM životný štýl. Vždy sa nájde niečo, čo ešte nevieme a naučíme sa niečo nové, alebo proste najnovšie výskumy a veda nám zmenia uhol pohľadu a zmeníme aj my niektoré naše návyky.

Každý deň sa dá zlepšovať, vzdelávať a stať sa lepšou verziou samého seba!