HGM je investičné obchodovanie FX trhov.

HGM má v sebe zakomponované veľa princípov investičného obchodovania. Natrafil som na článok známeho investora a až nápadne sa jeho rady podobajú našim princípom. Prečítajte si odporúčania Warrena Buffetta, ktorý je tretím najbohatším človekom na svete. Jeho konglomerát Berkshire Hathaway v súčasnosti vlastní viac ako 60 firiem. Jeho bohatstvo, skúsenosti a napokon aj začiatky môžu byť inšpiráciou pre každého z nás.

„Neinvestujte do niečoho, čomu nerozumiete.“

To, či finančný produkt poznáte alebo nie, sa môže odzrkadliť na konečných ziskoch.
Samozrejme, pokiaľ si v začiatkoch sami netrúfate na výber investičnej stratégie, oslovte odborníka ktorý vám nezaujato a transparentne vysvetlí všetky podmienky produktu.
Myslite však na to, že do budúcna je pre vás prospešnejšie, ak sa aj sami budete o finančné produkty zaujímať a zlepšovať tak svoju finančnú gramotnosť. Vyhnete sa nevýhodným ponukám a nekalým praktikám finančníkov, ktorí by vám ich podsúvali.

Nemôžete urobiť dobrý obchod so zlou osobou.“

Aby ste sa takýmto praktikám vyhli, je dôležité spolupracovať len so serióznymi osobami, ktoré namiesto vysokých provízií uprednostňujú transparentnosť, zodpovednosť a individuálny prístup. A ako zistíte, že s takouto osobou jednáte? Napríklad podľa toho, že finančný agent vás bude o výške provízie informovať. Nariaďuje mu to dokonca aj zákon. Ak sa bude odpovedi vyhýbať, s veľkou pravdepodobnosťou bude profitovať on a vy len minimálne alebo dokonca vôbec.

„Čas je priateľom skvelého biznisu, no nepriateľom toho priemerného.“

Ak ste sa doteraz zaoberali len tým, ako investovať alebo s akou čiastkou začať, chceme vás upozorniť na to, že podstatné je vôbec začať. A to hneď, ako sa dá. Čas je pri investovaní veľmi dôležitý faktor. Prirodzene, ak začnete investovať čo najskôr, zvyšuje sa tým pravdepodobnosť lepších výnosov. Čas rovnako zohráva podstatnú úlohu vtedy, ak sa dostavia poklesy ziskov alebo dokonca straty. Totižto pri dlhšom časovom horizonte bude oveľa jednoduchšie získať peniaze späť.

Široká diverzifikácia je potrebná iba vtedy, ak investori nevedia, čo robia.“

Nechceme vám naznačiť, aby ste svoje investície za žiadnych okolností nerozkladali. No keď sa rozhodnete pre diverzifikáciu, nerobte to len pre obavu zo straty alebo z nevedomosti.

Cena je to, čo platíte. Hodnota je to, čo dostanete.“

Ak sa rozhodnete investovať, porovnávajte viac atribútov. Okrem kvality a ceny je dôležitý aj prístup finančného sprostredkovateľa. Ten by mal k vám pristupovať korektne a individuálne. A ako sme sa už raz zmienili, o produktoch by vám mal zodpovedne a nezaujato poskytnúť všetky informácie. V prípade, že sa s takýmto prístupom nestretnete, nebojte sa inštitúciu alebo sprostredkovateľa vymeniť. Pretože ak si za niečo platíte, nejde len o produkt, ale aj o výslednú hodnotu.

Viac čítam, premýšľam a robím menej impulzívnych rozhodnutí v porovnaní s väčšinou ľudí v biznise.“

Trh je typický dynamickými zmenami. Každá zmena si však nevyžaduje unáhlené konanie. Viac ako impulzívne činy je v investovaní dôležité zdravé uvažovanie.
Podľa Warrena Buffetta sa každý deň šíri množstvo informácií o cenovom správaní, zmene úrokových sadzieb či iných ekonomických javoch. Tvrdí však, že takýmto šumom netreba podliehať a namiesto toho treba činy zvážiť. Z dlhodobého hľadiska je tiež dôležité zamyslieť sa nad výkonnosťou investícií a nepredávať hneď podiely kvôli obavám zo straty.

Nemusíte byť raketovým vedcom. Investovanie nie je hra, v ktorej muž s IQ 160 atakuje muža s IQ 130.“

Investovanie síce nie je jednoduché, no nie je ani také ťažké, ako sa môže niekomu zdať. Ako správne poznamenal Buffett, skutočne nemusíte byť vedcom, aby ste si zabezpečili zisky. Pri investovaní sa treba riadiť niekoľkými pravidlami. Okrem zdravého uvažovania musíte predvídať, sledovať trh a rovnako sa vedieť poučiť z nesprávnych rozhodnutí.

Ak stále robíte tú istú vec, dosahujete ten istý výsledok, znova a znova.“

Ak chcete v investovaní dosahovať zisky, musíte vedieť znášať riziko a prispôsobovať sa zmenám. Akúkoľvek zmenu však dobre zvážte a zamyslite sa nad ňou z dlhodobého hľadiska. V prípade, že sa vyhýbate príliš riskantným akciám, namiesto dynamických hľadajte konzervatívnejšie alebo vyvážené formy investovania.

Vždy som vedel, že budem bohatý. Ani na minútu som o tom nezapochyboval.“

Investovanie si jednoducho vyžaduje adrenalín, chuť riskovať, robiť rýchle zmeny či neustále sa vzdelávať. No aby to všetko malo zmysel, vždy sa sebavedomo držte svojej vidiny na úspech. Veď keď sa to podarilo iným, prečo by sa nemalo aj vám?

Ale najviac sa mi páčia tieto výroky.

“Investori, ktorí čakali na korekcie alebo predvídali, kde budú potrebné ďalšie korekcie, prišli o oveľa viac peňazí, ako boli sumy stratené v korekciách samotných.” Predpovedanie ďalších pohybov na trhu sa pravdepodobne ukáže ako veľmi zbytočná činnosť. Ku korekcii môže, ale nemusí dôjsť, a aj keď k nej dôjde, ide o jav ktorý nedokážeme predpovedať. “Neviem si spomenúť, že by som niekedy videl meno niekoho kto čakal na ten správny čas, kedy investovať podľa zoznamu najbohatších ľudí, ktorý každoročne zostavuje časopis Forbes. Ak by bolo naozaj možné predpovedať korekcie, potom by už na tom niekto určite zarobil miliardy.”

Proste HGM-ák je stále zainvestovaný.