Obchoduj sebavedome, ale s pokorou.

 

Sebavedomie – uvedomujem si samého seba. Čo v podstate znamená, že vnímaš svoje konanie a pocity pri ňom. Uvedomuješ si, čo robíš, ako to robíš a dôvod konania. Pocit sebavedomia ti dodáva aj to, že máš natrénované/na-obchodované/ a ovládaš princípy vhodné pre danú situáciu.

Príčinou nízkeho sebavedomia je kumulácia negatívnych emócií /pocitov/ o sebe. Čiže sústredenie sa na to, že sa mi nedarí, ktoré vzniká z nepoznania toho, čo mám urobiť.

Ako je možné, že niekedy máš sebavedomie a inokedy nie? Prenášaním pozornosti. Čože? Áno. Tým, že prenášaš pozornosť na to, že ti niečo nejde, automaticky vzniká nízke sebavedomie. Pokiaľ si budeš uvedomovať, čo robíš, budeš mať jasno, dáš jasné povely do mozgu a ako výsledok sa dostaví sebavedomie. Ale tvojou najväčšou prekážkou je tvoje ego.

Ego je súhrn predstáv, ktoré má človek o sebe, a superego je ideál toho, akým chce byť.

Ego je vždy spojené s predstavami o vlastnej výnimočnosti. Ak sa ľudská myseľ začne zaoberať tým, aký úžasný som ja človek, a akým úžasným môžem byť, potom „opitej mysli” začne unikať prítomnosť. Ego sa neustále zaoberá v myšlienkach minulosťou alebo budúcnosťou. Hodnotí a porovnáva: „som už dosť dobrý?”, „som lepší ako tamten?” Túlanie sa v takýchto myšlienkach sťažuje vnímanie prítomnosti, ktorá je pre konanie rozhodujúca. Len v prítomnom okamihu sa sústredíme, plne vnímame realitu, reagujeme a tvoríme. Iné myšlienky musia ísť bokom. Z toho plynie, že kto sa dokáže zbaviť ega a žiť v prítomnosti, reaguje správnejšie a dosahuje úspech.

Tu je pár tipov a odporúčaní, ktoré používam aj ja pri skrotení vlastného ega:

Beriem si príklad z ľudí, ktorí toho dokázali viac ako ja. Tí by mali byť zdrojom vašej inšpirácie a motivácie.

Používam  jednoduché a účelné veci. Doprajte si primeraný luxus.

Som sám sebe najprísnejším kritikom. Ak to dokážete, stanete sa odolnejší voči kritike zo strany druhých.

Nebojím sa prijímať  kritiku od druhých. Z konštruktívnej kritiky si berte poučenie ako sa zlepšiť.

Nebojte sa vysokých túžob, ale premeňte ich na drobné každodenné kroky. Na tie sa sústreďte.

Neberte sami seba príliš vážne. Občas si urobte srandu sami zo seba.

Ak vás chvália a obdivujú, vtedy kroťte svoje ego najviac.

Ak sa vám podarí skrotiť ego, zistíte to tak,  že práca vám prináša viac radosti a ľahšie prekonávate problémy.

Na trading treba samozrejme dostatočné sebavedomie. Ale potrebujete mať reálne sebavedomie, ktoré je založené na dlhodobej tvrdej práci a dosiahnutých výsledkoch. Takéto sebavedomie je vždy limitované dosiahnutou seba skúsenosťou.

Je dobré naučiť sa ovládnuť ego, pochopiť čo je pokora, a pochopiť načo je pokora dobrá. Pokorný človek žije s vedomím, že nie je najlepší na svete, že existuje veľa šikovnejších ľudí ako on. Pokorný človek nemá problém prijať porážku v hre, alebo v súťaži, pretože si dokáže pripustiť, že ten kto vyhral je naozaj lepší. Ego netrpí porážku, pretože je pod kontrolou a nevystrkuje rožky. Ak človeka ovláda ego, nedokáže byť pokorný. Ani trochu.

Pokora je pocit, kedy si človek uvedomuje vlastnú nedokonalosť či závislosť na niekom alebo niečom. Byť pokorný znamená uvedomiť si svoju malosť a nedokonalosť, uvedomiť si, že neviem veľa vecí.

Trénovať pokoru sa oplatí.

Aj po viacerých úspešných obchodoch /aj po rokoch/ neuverte tomu, že ste vyhrali nad burzou. Do každého obchodu vstupujte s pokorou /rešpektom/ voči samotnej burze a presvedčte sa, či váš vstup spĺňa všetky vami stanovené kritéria. Tým eliminujete vaše ego aj emócie.