Sebareflexia 2021

Sebareflexia už tradične patrí k môjmu koncoročnému obhliadnutiu sa za celým rokom.
Keď som začal čítať minuloročnú sebareflexiu, uvedomil som si, že som iba kecal a neurobil si ten kontrolný zoznam pred vstupom do obchodu. Neurobil som iba tú časť fyzického papiera, ale samozrejme princíp a pointu som dodržiaval. Pravidelné pondelkové videá s konkrétnymi možnosťami vstupov do obchodov to dokazujú, ale súhlasím, že to malo byť napísané, lebo niečo vždy ujde a nedodrží sa. Aj v nadväzujúcom článku na minuloročnú sebareflexiu som popísal celý spôsob ako sme fungovali celý tento rok. Popri tom sme ešte stále vylaďovali, zdokonaľovali a hlavne zjednodušovali princíp „dvoch nôh“. Po letnom stretnutí sme aktívnejšie rozbehli skype komunikáciu s konkrétnymi obchodmi, čo prinieslo a stále prináša dostatok obchodných príležitostí. Výrazne sme vylepšili určovanie smeru s dôrazom na vedomosť, že vyšší TF má prednosť.
Je pravdou, že som tento rok veľa obchodov neurobil, keďže mám tú úchylku zatvárať iba plusové obchody. Zároveň mi ostalo ponaučenie sprísniť dodržiavanie MM a portfólia po marci 2020, čo je nevyhnutné pri HGM spôsobe obchodovania. Tento rok pri nízkej volatilite a vyčkávaní kým sa dostanú moje obchody do plusu som mal dostatok času na vylepšovanie a doladenie presnejších vstupov. Ale toto je blbosť, lebo vieme, že presný vstup neexistuje. Zvyšujeme iba pravdepodobnosť presnejšieho vstupu. Skôr som si urobil jasno v tom, že viem čo mám robiť, keď to pôjde proti mne po otvorení. Samozrejme pri nepoužívaní SL, keďže každému je jasné, že stačí mať SL a nemusím nad tým rozmýšľať. Rozložením MM a dokupovaním sa to vyriešilo. Dokupovania vypínam a znova naskakujem. Možno ďalším vylepšením je aj to, že sa sústredím iba na tie najväčšie pravdepodobnosti, podľa mojich vyhodnotení a venujem sa iba im aj keď nie je portfólio ideálne. Ale to môže byť iba momentálna situácia, lebo sa vždy treba prispôsobovať trhu. Aktuálne je volatilita naozaj nízka/skoro celý rok/. Výrazne som týmto znížil stres z otvorených obchodov, lebo sa DD zminimalizovalo. Dokazujú to čisté účty, ktoré som začal týmto spôsobom obchodovať tento rok. Pri starých obchodoch a pokusoch s nimi obchodovať hegovaním, mi vyšlo, že hegovať jedine podľa najvyššieho TF/1W/, alebo v tesnej blízkosti/20-50pips/ od pôvodného otvorenia.
Jednoznačne som dodržiaval minuloročne zvýraznené – začínam vyhodnocovať od 1W TF. Môj prvý pohľad na graf je od 1W TF. Stále platí, že sledujem na 99% techniku a 1% dávam na aktuálny sentiment, nie fundament.
Osobne som veľmi spokojný s aktuálnym rokom. Nemyslím iba na samotné výsledky, ktoré neboli najhoršie/asi rok 2020 bude mínusový rekord/, skôr myslím na uvedomenie si niektorých drobných detailov vyladenia samotného HGM spôsobu obchodovania, ktoré som opísal vyššie.
Samozrejme neprestávam pracovať na osobnom rozvoji a vyhľadávam pozitívne motivácie pre každodenný život, nielen obchodný ale aj osobný. Vedel by som sem napísať veľa motivačných podtitulov z článkov na HGM blogu, ktoré si pravidelne čítam. Tam hľadám alebo skôr lepšie povedané si pripomínam svoje každodenné motivácie. Okrem toho ma každodenne udržuje pozitívne a motivačne naladeného komunikácia na HGM skype s vami.
Osobne pociťujem veľa nadšenia a pozitivity z toho.

Ďakujem, že ste.