Sebavedome s pokorou.

Asi som mal príliš veľa motivačných vecí za posledný týždeň, tak to trocha prenesiem aj na vás.

Byť sebavedomí neznamená byť namyslený/ego/.
V HGM sa téme sebavedomie s pokorou venujeme dosť často, lebo veríme, že bez zdravého sebavedomia sa nedá uspieť.

Sebavedomie je jeden z najsilnejších faktorov oddeľujúci úspešných ľudí od tých neúspešných. Je to vlastne jedna zo spoločných vlastností väčšiny úspešných ľudí na celom svete. Je to práve sebavedomie, ktoré ľuďom umožňuje realizovať svoje sny, bez ohľadu na možnosti zlyhania či neúspechu. Sebavedomí ľudia sú odhodlaní bojovať za svoje presvedčenia a veria v silu svojich snov.

Tvoje sebavedomie ovplyvňuje tvoje myšlienky. Tvoje myšlienky ovplyvňujú tvoje činy. A tvoje činy ovplyvňujú tvoj život.

Tu je 12 vecí, ktoré robia sebavedomí ľudia rozdielne:

 1. Veria si

Veria vo svoje schopnosti. Či už ide o maličkosť v práci alebo o ich životný výkon v športe, veria, že to dokážu. Veria svojej intuícii, podporujú svoje myšlienky a stoja si za svojimi rozhodnutiami. I keď sa neskôr ukáže, že sa nerozhodli dobre, vedia, že v danom momente, v situácii, kedy rozhodnutie spravili, sa rozhodli najlepšie, ako vedeli. Podstatné totižto nie je nespraviť chybu, podstatné je poučiť sa z nej!

 1. Vítajú výzvy a milujú pocit neistoty

Neboja sa výziev. Vlastne ani nemajú prečo. Výzvy sú to, vďaka čomu napredujeme a rastieme. Neboja sa ani zlyhania, pretože z každej prehry plynie ponaučenie. Vyžívajú sa v pocite neistoty a láka ich nepoznané. Užívajú si to úsilie, tú snahu, ten boj. Užívajú si každý jeden deň, kedy zvádzajú ten súboj o svoje šťastie a snažia sa zmeniť svoj život. Učia sa, naberajú silu a učia sa na každej jednej skúsenosti, ktorú získajú.

 1. Víťazia

Prekážky tu vždy boli a vždy aj budú. Sú tu preto, aby sme ich prekonávali. Aby sme nestrácali dych. Aby sme boli ostražití a nespúšťali z pozornosti. Sebavedomí ľudia ich berú ako dlažobné kocky, z ktorých si dláždia svoju cestu za víťazstvami. Z chýb sa poučia a vždy to vyskúšajú znova, no tentokrát múdrejšie, tentokrát lepšie.

A keďže vedia, že si svoje sny splniť dokážu, nemajú absolútne žiaden dôvod sa vzdávať. Bojujú až kým nedosiahnu to, po čom túžia.

 1. Sú k sebe úprimní a akceptujú svoju súčasnú situáciu

Sú k sebe úprimní. Tiež sú si vedomí svojich chýb a nedokonalostí, no snažia sa na sebe pracovať. Tak, aby im to, kým sú, neprekážalo na ceste za úspechom a nerúcalo vzťahy.
Nikto nie je dokonalý a oni sa o to ani nesnažia. Pracujú na sebe, neustále napredujú a snažia sa rásť, no ako som už viac krát napísal a povedal, nie preto, aby sa stali bezchybnými, ale preto, aby sa stali najlepšou možnou verziou seba samého! Aby sa stali svojim lepším ja.

 1. Hovoria pravdu

Nie sú falošní. Nepochvália ťa do očí len preto, aby ťa mohli za chrbtom ohovoriť. Ak sa im niečo nepáči, povedia to. Konštruktívna kritika dokáže pomôcť, ak sa k nej postavíš čelom. Neklamú, aby sa ti nasilu zapáčili, alebo aby si ich mal rád. Hovoria iba to, čo si myslia. Iba tak sa cítia slobodní.

,,Hovor pravdu i keď sa ti trasie hlas. Iba tak sa staneš vo vlastných očiach hrdinom.“

 1. Majú kontrolu nad svojimi životmi

Naučili sa akceptovať skutočnosť, že to oni majú v moci svoje voľby, činy, slová a skutky, čo im dalo kontrolu. Prevzali zodpovednosť za svoje životy, kroky a tiež za svoje rozhodnutia, tie dobré i zlé, čo im dalo opäť slobodu.

Nehľadajú výhovorky v ich životných podmienkach, ani v tom, čo sa im počas ich cesty životom prihodilo, a už vôbec neobviňujú druhých z toho, ako ich život vyzerá. Vedia, že to majú celé sami pod taktovkou, a že ich osud leží len a len v ich rukách. Zapamätaj si teda, že to, čo robíš dnes ovplyvňuje tvoju budúcnosť.

 1. Dali svojmu životu zmysel

Ak budeš žiť tak, ako to cítiš, staneš sa nezastaviteľným. Nežijú podľa pravidiel alebo očakávaní druhých. Robia to, čo ich robí šťastnými. Vedia, čo ich napĺňa a veria, že v tom dokážu uspieť. Bojujú za svoje šťastie a to dáva ich životom zmysel.

 1. Šíria pozitívnu energiu

To je dôvod, prečo sú obľúbení. Nemajú hlavu plnú negatívnych vecí. Nerozprávajú o ich trápeniach a starostiach. Rozprávajú o pozitívnych veciach. Tešia sa zo života a je to cítiť všade naokolo. Užívajú si každý jeden nádych a každý jeden výdych a tento úžasný pocit prenášajú aj na svoje okolie. A tá pozitívna väzba od ich okolia je ako balzam na dušu, ako balzam na ich sebavedomie.

 1. Stretávajú sa s rovnakými ľuďmi

Uvedomujú si, aký obrovský vplyv má na život každého človeka jeho okolie. Preto sa stretávajú s podobnými ľuďmi. Hľadajú pochopenie a podporu. Ľudí, ktorí za nimi budú stáť a budú ich hnať dopredu, ak bude treba. Nechcú mať okolo seba ľudí, ktorí ich budú ťahať dole.

 1. Hľadajú riešenia, nie výhovorky

V živote každého z nás nastanú chvíle, kedy musíme čeliť prekážkam a ťažkým časom. Je to prirodzené. No sebavedomí ľudia sa nevzdávajú. Bojujú. Všetku svoju energiu a snahu zameriavajú na prekonanie ťažkostí.

Ak sa aj ty začneš sústrediť viac na riešenia, ako na výhovorky, okrem sebavedomia ti to tiež dodá odvahu a svoje problémy sa konečne naučíš riešiť. Samostatne a okamžite, hneď ako sa vyskytnú.

 1. Stoja si za tým, v čo veria

Majú svoje sny, svoje ciele, svoje presvedčenia, svoje ideály. Veci, za ktoré sú ochotní bojovať. Veci, ktoré robia, robia z presvedčenia a neboja sa ich hájiť.

,,Na to, aby si stál na vrchole sa musíš zbaviť strachu z toho stáť sám.“

 1. Nezabúdajú na zábavu

Nie je zábava to najdôležitejšie, o čo v živote ide? Každý sa predsa usiluje byť šťastný a spokojný. No v dnešnom uponáhľanom svete na to väčšina ľudí zabúda. Ocitnú sa v kolotoči povinností, práce a robia iba veci, ktoré „musia“ robiť.

No sebavedomí ľudia na zábavu nezabúdajú. Veď o čom by bol život bez nej?! Nemal by byť život jedno veľké dobrodružstvo? Iste, každý máme prácu a záväzky, no to neznamená, že sa súčasne nemôžeme baviť.

Veľmi často, dokonca stále pripomínam, že papier znesie všetko a slová sa ľahko vyslovujú, ale samotná realizácia a zavádzanie do každodenného života je už oveľa náročnejšie.
Návyk je to jediné čo potrebujeme.

P.S. Ak hľadáte svätý grál, je to super motivácia.
Presmerujte pozornosť na samotnú cestu toho hľadania a tú si užívajte. Tým pádom máte postarané o doživotnú radosť a spokojnosť.