Top princíp – prenášanie pozornosti.

 

Čo vedia úspešní a optimistickí ľudia o živote.  Kam pozornosť smeruje, tam energia putuje.

Všetci zažívame dobré aj zlé časy, všetci máme smutné dni aj šťastné chvíle, nič v živote nie je trvalé, a náš úspech a šťastie závisia od našej schopnosti jazdiť na vlnách zmien s pokojom.

Šťastní, úspešní a optimistickí ľudia nie sú oslobodení od životných skúšok. V skutočnosti niektorí z tých najšťastnejších, najúspešnejších a najoptimistickejších ľudí si museli prejsť neskutočne náročnými okolnosťami, aby sa dostali tam, kde sú dnes. Ale to, čo majú všetci spoločné, je ich schopnosť presmerovať ich zameranie.

Z udalostí, ktoré im prinášajú bolesť, dokážu presmerovať svoju pozornosť na aspekty života, ktoré im prinášajú radosť. Inštinktívne vedia, kedy presunúť ich nastavenie mysle na niečo, čo ich privedie na produktívnejší chodníček.

V skutočnosti máme túto schopnosť všetci. Byť schopný vytvoriť si silu na presmerovanie pozornosti je zvyk, ktorý má obrovský vplyv na život. Je totiž priamou odpoveďou na otázku, ktorú sa nás život často pýta: Kto si myslíš, že si?

Keď neustále zameriavate svoju pozornosť na niečo, čo vo vás vyvoláva dobré pocity, vyživujete tým svoju dušu a teda základ toho, kým ste. Nabíjate svoju vnútornú batériu emočnou silou potrebnou na postupovanie vpred. Keď sa vrátite späť k neľahkej situácii, čo nevyhnutne musíte urobiť, cítite sa menej preťažení a odpovede k vám prídu ľahšie. Je to tak preto, že váš nervový systém sa upokojil až do bodu, v ktorom sa môžete chopiť situácie namiesto toho, aby situácia mala pod kontrolou vás.

Nemôžete zastaviť nečakané okolnosti od toho, aby zasahovali do vašich cieľov a snov, ale môžete si vybrať, ako na ne budete reagovať. Vždy si môžete vybrať presmerovanie na zdravší stav mysle, keď sa dejú neočakávané udalosti. Šťastní, úspešní a optimistickí ľudia sa odmietajú vzdať práva na šťastie v živote a to isté môžete urobiť aj vy.

Zmeniť zameranie svojej pozornosti, aj keď len na chvíľu, môže mať silný vplyv na to, ako sa vyrovnávate s akoukoľvek výzvou.

Schopnosť zmeniť zameranie svojej pozornosti sa zlepšuje iba jej praktizovaním a je kľúčom k vytvoreniu šťastného života.

Uvedom si – keď si v problémoch, vstupná brána do sveta neobmedzených možností je použitie princípu presmerovania pozornosti. Čo pre húsenicu znamená smrť, to pre motýľa život.

Prenášanie pozornosti je kľúčom k otvoreniu dverí, za ktorými sa skrýva šťastie a úspech !

Keď sa zameriavaš na riešenie – riešenie vytváraš.

Keď sa sústredíš na problém – v mysli ho zväčšuješ.

Čím viac sa na niečo zameriavaš, tým väčšia je hustota tvojej pozornosti. Keď sa rozhodneš, že upriamiš pozornosť na riešenie, meníš to, ako ti funguje mozog. Následne ovplyvňuješ to, ako vnímaš svet a ako s ním komunikuješ.

Nedá sa nemyslieť na to čo ťa trápi. Dá sa preniesť pozornosť na niečo iné!

Rozum ti hovorí – hej, to sa ti povie prenes pozornosť na delfínov /viď obr./, ale ja si trhám vlasy, lebo ma to stále drží na milujúcom páre. To sa ľahko povie. Ešte tak čítať, to hej, ale konať je ťažko. Daj hnev von. Pri pocitoch napätia vyprázdni kotol a uvoľni energiu. Potom začni sám sebe klásť otázky. Čo chcem v tejto chvíli zažívať – nepríjemné pocity alebo aspoň trochu príjemnejšie? Začni postupne. Chcem sa cítiť trocha lepšie. Postupne sa prepracuješ cez menšie ciele ku konečnému. To je emocionálne prenášanie pozornosti.

Najrýchlejší spôsob, ako preniesť pozornosť, je nádych a výdych. Nadýchni sa viackrát a k tomu pridaj pohľad smerom hore. Väčšinou, keď nás niečo ťaží, pozeráme dole. Vtedy treba urobiť opak – oči nahor. Je to taká rýchla pomoc a pomáha aspoň na chvíľu.

Vo forexe je veľmi veľa príkladov prenášania pozornosti a to hlavne, keď sledujete grafy s menším ako 1h TF. Nízke TF ťa nútia robiť chyby a to veľmi často, lebo neustále prenášaš pozornosť na časté zmeny. Tým som chcel naznačiť – preneste pozornosť na dlhšie TF ako 1H, a vaše obchodovanie sa stane kludnejšie a bez stresu. Zároveň sa stanete zrazu slobodnejšími a určite získate viac času pre svoje záľuby. Pamätaj, vždy prvá analýza, ktorá je robená v pokoji, je tá správna.

Udržuj si v hlave konečný cieľ, aby si vedel kam smeruješ. Konečný cieľ ťa má poháňať dopredu a nie vytvárať napätie, tlak alebo odpor.